نورپردازی نمای ساختمان نباید مزاحم ساکنین ساختمانهای اطراف باشد

قبل از اینکه رنگهای مورد علاقه خود را برای ساختمانتان انتخاب کنید، به نورپردازی ساختمانهای دیگر توجه کنید. رنگ نور نمای ساختمان را باید با توجه به ابعاد ساختمان، جنس و رنگ نما و حتی کاربری آن انتخاب کرد. شما برای انتخاب رنگ نور نمای ساختمانتان دو راه دارید. یا به متخصص و طراح مراجعه کنید، یا اینکه از ساختمانهای دیگر الهام بگیرید. سعی کنید ساختمانی مشابه با ساختمان خودتان پیدا کنید که از رنگ نور آن خوشتان بیاید. به همه جای شهر سر بزنید. مناطق مختلف را ببینید و از نماهای مطلوبتان و حتی آنهایی که نمی پسندید، عکس بگیرید. بعد ببینید کدامیک را دوست دارید.

در انتخاب رنگ نورها، به متریال و ساختار مواد استفاده شده در نما هم توجه کنید! رنگهای گرم، صمیمانه هستند و رنگهای سرد، جدی. انتخاب رنگ نور، حس مخاطبان را نسبت به ساختمان شما، تغییر میدهد.

معیار خرید پروژکتور یا لامپ در گذشته، توان مصرفی بود. مثلا یک لامپ 100 وات یا 200 وات میخریدیم. 100 وات، توان مصرفی یک پروژکتور است. اما آنچه که مهم است این است که یک لامپ به ازای مصرف 100 وات انرژی، چقدر نور تولید میکند. میزان روشنایی تولید شده توسط لامپ را با واحد لومِن اندازه میگیرند. هرچقدر که لومن یک لامپ بیشتر باشد، یعنی نور آن بیشتر است. بنابر این در هنگام خرید پروژکتور ال ای دی ، به میزان روشنایی آن توجه کنید.

در هنگام انتخاب پروژکتور ال ای دی، به عدد IP در ستون مشخصات محصولات توجه کنید و با توجه به محیطی که میخواهید پروژکتور در آن نصب شود، آن را انتخاب کنید. همچنین میتوانید برای مطالعه و شناخت درجه حفاظتهای مختلف، مقاله درجه حفاظت IP را بخوانید.

گارانتی معتبر اهمیت دارد!

با تمام بی اعتباری شرکتها در ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی، نمیشود از این مسئله صرفنظر کرد. یکی از مهمترین مزایای خرید پروژکتور ال ای دی ، طول عمر بالای آن است و اینکه در زمان طولانی، هزینه خرید آن با مصرف برق پایینش، همتراز میشود. اگر پروژکتور بعد از مدت کوتاهی بسوزد، در واقع منفعتی نصیب خریدار نشده است. بنابراین، سعی کنید در هنگام خرید ضمانت و رفتار تولید کننده یا صاحب برند، در مورد محصولاتش تحقیق کنید. البته در بازار، محصولات بدون گارانتی با قیمتهای پایین تری، به فروش میرسند اما، در هنگام خرید، نیم نگاهی هم به زمان خرابی آن داشته باشید.

در انتخاب رنگ نورها، به متریال و ساختار مواد استفاده شده در نما هم توجه کنید! رنگهای گرم، صمیمانه هستند و رنگهای سرد، جدی. انتخاب رنگ نور، حس مخاطبان را نسبت به ساختمان شما، تغییر میدهد.

از طرفی منابع نوری بی کیفیت و بدون گارانتی و با طول عمر پایین، میتوانند باز ساکنین را به این نتیجه برسانند که به جای خرید و تعویض لامپها و چراغهای سوخته ساختمان، از خیر نورپردازی بگذرند. شما میتوانید با هزینه معقول اولیه که در کل برای ساختمان عددی به حساب نمی آید، جنسهای با کیفیت و کم مصرف تهیه کنید تا گرفتار این مشکلات نشوید.

نورپردازی نما با پروژکتورها و چراغهای LED

برای نورپردازی نمای ساختمان ، میتوانید از منابع گوناگونی استفاده کنید. پروژکتور، چراغ نما، چراغ دفنی و ریسه با رنگ نورهای مختلف را میتوانید برای نورپردازی نما به کار ببرید. همچنین نوع این منابع میتواند متفاوت باشد. قدیمی ترین تکنولوژی مربوط به لامپهای متال هالید و رشته ای است و جدید ترین آن مربوط به لامپهای ال ای دی است. پروژکتورهای ال ای دی به نسبت پروژکتورهای مدادی و سایر پروژکتورها، از طول عمر بسیار بالا و مصرف برق بسیار پایین برخوردار است. این دو ویژگی در مجموع باعث به صرفه بودن ال ای دی ها شده و تقریبا بازار مصرف منابع روشنایی را به سمت خود کشانده است.

سالم‌ ترین لامپ کدام لامپ است ؟

مهم‌ترین معیارهای انتخاب لامپ برای بیشتر مردم، نور بیشتر و مصرف برق کمتر است. اما سالم‌ ترین لامپ کدام لامپ است؟ مواد تشکیل دهنده لامپ‌ها و پرتوهای تابشی آنها نیز می‌توانند در سلامتی ما نقش داشته باشند. کدام نور تابش فرابنفش دارد؟ کدام مواد سمی در لامپ‌ها به کار رفته‌اند و زندگی ما را تهدید می‌کنند؟ کدام نورها تاثیر مثبت بر بدن ما دارند؟ قطعا معیارهایی که با سلامتی انسان در ارتباطند بسیار مهم‌تر از هزینه برق مصرفی در خانه هستند. با شناخت بهتر لامپ‌ها، می‌توانیم انتخابی بهینه داشته باشیم!

 

در کدام لامپ‌ها مواد سمی به کار رفته است؟

در لامپ‌های کم مصرف و مهتابی، اساسا تولید نور از طریق تحریک جیوه اتفاق می‌افتد و جیوه یک فلز سمی است. در ساختار لامپ‌های ال ای دی نیز تا حدودی فلز سرب به کار رفته است. اما تفاوت اینجاست که با شکستن لامپ کم مصرف، جیوه موجود در آن وارد محیط می‌شود اما از آنجا که لامپ ال ای دی شکستنی نیست، به این راحتی سرب موجود در لامپ‌های ال ای دی، به محیط خانه وارد نمی‌شود.

اگردر اتاق پذیرایی خود، میز ناهارخوری دارید، و میز ناهار خوری نزدیک لوستر نیست، میتوانید از چراغهای حبابدار آویز، روی میز ناهار خوری استفاده کنید. یا از چراغهایی که با پایه بسیار بلند از روی زمین، روی میز را روشن میکنند. در این صورت، هم نور بیشتری روی میز دارید و هم اینکه نیاز به پرنور کردن بیش از اندازه فضای خانه با لامپهای لوستر و دیواری ندارید.

این مطالب را میتوانید در بخش بلاگ فروشگاه لاله زار مطالعه کنید.

اگر قاب عکسی روی دیوار دارید یا اینکه ظرف دکوری خاصی در اتاق پذیرایی دارید، از چراغهای با نور متمرکز، برای روشن کردن آنها استفاده کنید. در این چراغها، از لامپی با شدت نور ملایم و نه خیلی زیاد استفاده کنید. این لامپ قرار نیست که اتاق را روشن کند بلکه ، فقط قرار است دکور یا قاب عکس شما را زیبا کند. برای این چراغها، لامپهایی با زاویه نور کم، استفاده کنید تا نور متمرکز، بتواند نگاههای میهمانان را جذب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

*