دلایل تاخیر اتمام پروژه های مسکن مهر چیست

دلایل تاخیر اتمام پروژه های مسکن مهر چیستدلایل تاخیر اتمام پروژه های مسکن مهر چیست

معاون امور مسکن بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی با اعلام اتمام و تحویل ۳۰۴ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، علت تاخیر در ۴۵ هزار واحد باقی مانده مسکن مهر را آورده متقاضیان و مسایل حقوقی برخی تعاونی‌ها عنوان کرد.

به گزارش انتخاب به نقل از  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، جواد حق‌شناس در تشریح آخرین وضعیت واحدهای مسکن مهری که مسئولیت ساخت آن‌ها بر عهده بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی در شهرهای زیر 25 هزار نفر است گفت: وظایف بنیاد مسکن برای ساخت و تحویل واحدهای مسکن‌مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر، 347 هزار واحد بوده است که همه آنها از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی معرفی شد و کارهایی که برای ساخت آنها مورد نیاز بود به سرانجام رسید.

معاون امور مسکن بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی افزود: در حال حاضر و در شرایط فعلی، ساخت 303 هزار و 988 واحد به اتمام رسیده است. 291 هزار و 114 واحد رسما افتتاح شده و 265 هزار و 506 واحد هم به مرحله فروش اقساطی رسیده است.

حق‌شناس ادامه داد: به غیر از 7 تا 8 هزار واحدی که احتمالا با مشکل دلیل عدم تامین خدمات و عدم تامین مشتری مواجه هستند و همچنین واحدهای مربوط به تعاونی‌هایی که برای تکمیل واحدها مشکلاتی دارند باقی‌مانده واحدها تا پایان سال تحویل می‌شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که واحدهای باقی مانده مسکن مهر در کدام استان‌ها هستند؟ گفت: تقریبا در تمامی استان‌ها ما با این واحدهای باقی مانده روبه‌رو هستیم اما در استان‌هایی مانند قزوین و زنجان ساخت تمامی واحدهایی که برعهده بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی بوده به پایان رسیده است.

حق‌شناس با اشاره به اینکه تسهیلات ساخت مسکن به تمامی استان‌ها در ماه‌های پایانی سال تحویل شده است افزود: با تغییراتی که رخ داد، بانک مسکن در یک پروسه‌ای به دلایلی که اعلام می‌کرد بانک مرکزی سقف اعطای تسهیلات پرداختی را به متقاضیان نمی‌دهد، اقساط را پرداخت نمی‌کرد که همان هم مشکلاتی را ایجاد کرد و روند ساخت و ساز را با تاخیر مواجه کرد. همچنین برخی از واحدهای مسکونی که باقی مانده‌اند گرفتار مسائل حقوقی تعاونی‌ها هستند و در عین‌حال، بخشی از واحدها نیز در سال 92 تسهیلات را دریافت کردند که بطور طبیعی تا پایان سال 95 اتمام‌ آن واحدها زمان‌بر خواهد بود.

وی گفت: برخی از واحدهای باقی‌مانده مسکن در شهرهای زیر 25 هزار نفر که ساخت و تحویل آنها جزء وظایف بنیاد مسکن هستند مشکل خاصی ندارند و به دلیل آنکه تسهیلات به آنها دیر پرداخت شده زمان پایان ساخت آنها نیز تا پایان سال 95 پیش‌بینی شده است.

حق شناس همچنین در پایان برخی از مشکلات تاخیر در اتمام و تحویل واحدهای‌مسکونی را متوجه مشتریان و متقاضیان دانست و افزود: برخی از واحدهای مسکونی نیز توسط انبوه‌ساز ساخته شده است و متقاضی سهم خود را پرداخت نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

*