پروژه ی مسکن مهر چیست؟

پروژه ی مسکن مهر چیست؟

برنامه مسکن در قالب واگذاری حق بهره برداری از زمین برای ساخت مسکن کوچک یا متوسط زیر بنای هر واحد 75 متر مربع و با هدف کاهش و حذف هزینه زمین از قیمت تمام شده ساختمان برای انتطباق با توان مالی خانوارهای کم درآمد و میان درآمد در نظر گرفته شده است.

مطابق این طرح کلیه متقاضیان فاقد مسکن ( اعم از کارکنان دولت، کارگران و صاحبان مشاغل آزاد ) در قالب تعاونی مسکن توسط اداره تعاون شهرستان و استان سازماندهی و به سازمان مسکن و شهر سازی معرفی میگردند. سازمان مسکن و شهر سازی پس از تطبیق شرایط متقاضیان، اقدام به تخصیص زمین مورد نیاز برای تعاونی مسکن مربوط خواهد نمود تا عملیات آماده سازی ( در صورت نیاز ) و احداث مسکن از طریق تعاونی مسکن و با انتخاب مجری ذیصلاح انجام شود.

واگذاری حق بهره برداری از زمین به ساکنین کلانشهر ها ( تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز،کرج)در شهر های جدید همجوار صورت می گیرد . در این طرح متقاضیان تنها مالکیت اعیانی واحد مسکونی احداثی خواهند بود و هر گونه نقل و انتقال ملک همراه با عرصه خلاف قانون و باطل است.

ساماندهی متقاظیان

1- متقاظیان واجد شرایط در ادارات و واحدهای کارگری و صنفی که عضو تعاونی مسکن نیز هستند و یا شرایط عضویت در تعاونی را دارند، می توانند ضمن مراجعه به تعاونی مسکن ذیربط، درخواست خود را جهت استفاده از مزایای این برنامه نمایند.

2- متقاضیان واجد شرایط شاغل در ادارات و واحدهای کارگری و صنفی فاقد تعاونی مسکن، میتوانند ضمن مراجعه به اداره کل تعاون شهرستان درخواست خود را نسبت به تشکیل شرکت تعاونی مسکن اعلام و سپس متقاضی استفاده از مزایای این برنامه باشند.

3- متقاضیات فاقد شرایط عضویت در تعاونی های مسکن ( بند های 1 و 2 ) پس از درج اگهی فراخوان استانی توسط ادارات کل تعاونی استان،جهت عضویت در تعاونی های مسکن مهر، با مراجعه به ادارات کل تعاونی شهرستان و یا استان اقدام می نمایند.

ادارات کل تعاونی استان، متقاضیان واجد شرایط را به تفکیک شهرهای مختلف استان در قالب تعاونی مسکن کارمندی، کارگری، صنفی و تعاونی مسکن مهر جهت واگذاری زمین اجاره ای به سازمان مسکن و شهر سازی استان معرفی می کنند.

شرایط متقاضیان

متقاضیان طرح می بایست واجد شرایط ذیل باشند:

1- فاقد مسکن و یا زمین مسکونی ملکی باشند.

2- قبلا از هیچیک از امکانات دولتی مربوط به تامین مسکن شامل: زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

3- متاهل یا زن سرپرست خانوار باشند.

4- حداقل دارای پنج سال سابق سکونت در شهر محل تقاضا باشند. ( برای مهاجرین از شهرهای بزرگ این مدت به یکسال کاهش یافته و برای کارمندان دولتی که به استناد حکم دستگاه مربوط منتقل می شوند، سابقه سکونت ملاک عمل نخواهد بود.)

موارد 1،3 و 4 توسط ادارت تعاون استان و مورد 2 توسط سازمان مسکن و شهر سازی استان مربوطه احصاء میگردد.

مدارک مورد نیاز

جهت ارائه به اداره تعاون محل ثبت نام

1- تصویر صفحات اول و دوم شناسنامه متقاضی و همسر

2- گواهی معتبر مبنی بر حداقل 5 سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا ( برای مهاجرین از شهرهای بزرگ یکسال)

3- تاییدیه عدم داشتن مسکن و یا زمین ملکی از طرف تعاونی مربوط به همراه گواهی محضری فرد مبنی بر عدم داشتن مسکن و یا زمین مسکونی ملکی

تسهیلات احداث مسکن در قالب واگذاری حق بهره برداری از زمین

1- اجاره بلند مدت ( تا 99 سال ) زمین به متقاضیان

2- اعطای 10 میلیون ریال تسهیلات بانکی برای عملیات آماده سازی زمین

3- اعطای تسهیلات بانکی برای ساخت تا سقف 140 میلیون ریال، حداکثر تا (%80) هزینه های احداث هر واحد که به صورت 15 ساله و به روش پلکانی تقسط میگردد.

4- اعطای کمک سود تسهیلات بانکی آماده سازی و ساخت واحد

تعیین اجاره بهای سالانه زمین در طول دوره بهره برداری

1- شهر های جدید: بر اساس قیمت هر متر مربع در سال 10000 ریال

2- شهرهای بالای 500 هزار نفر تا 1 میلیون نفر: 20 درصد قیمت زمین بر اساس ارزش معاملاتی و حداکثر تا 10000 ریال برای هر متر مربع در سال

3- شهر های 250 تا 500 هزار نفر : 15 درصد قیمت زمین بر اساس ارزش معاملاتی و حداکثر تا 7000 ریال برای هر متر مربع در سال

4-  شهر های کمتر از 250 هزار نفر : 10 درصد قیمت زمین بر اساس ارزش معاملاتی و حداکثر تا 5000 ریال برای یک متر مربع در سال

دیدگاهتان را بنویسید

*