شرایط جدید وام مسکن چه می باشد

شرایط جدید وام مسکن چه می باشد

علی‌اصغر میرمحمد صادقی، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی عصر امروز در یک نشست خبری جزئیات وام‌های 80 میلیونی، 60 میلیونی و 40 میلیونی مسکن را که ویژه زوج‌های خانه‌ اولی است و با سود 14 درصد اعطا می‌شود، اعلام کرد.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص میزان اقساط این وام‌ها گفت: سقف مدت بازپرداخت 12 سال است که درصورت باپرداخت 12 ساله میزان قسط ماهانه برای وام 80 میلیونی؛ یک میلیون و 150 هزار تومان، برای وام 60 میلیونی؛ 862 هزار تومان و برای وام 40 میلیونی 575 هزار تومان خواهد بود که به‌عنوان مثال مجموع بازپرداخت سالانه برای وام 80 میلیونی 13 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود.
میرمحمد صادقی با بیان این‌که هر سال تا سقف 84 هزار نفر از این وام بهره‌مند خواهند شد، افزود: وام 80 میلیونی در قالب مصوبه “صندوق پس‌انداز یکم” به عاملیت بانک مسکن و از محل وصولی‌های مسکن مهر، فقط به زوج‌های خانه اولی و فقط با سپرده‌گذاری تعلق می‌گیرد و مکانیسم اوراق تسهیلات شامل آن نمی‌شود.
وی ادامه داد: فقط امسال است که وصولی‌های مسکن مهر صرف تکمیل واحدهای آن می‌شود و از سال آینده این وصولی‌ها در اختیار بانک مسکن قرار می‌گیرد.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان این‌که سود تسهیلات بانک مسکن در سال گذشته 16 درصد بود که در وام 80 میلیونی به 14 درصد تقلیل یافته است، اظهار داشت: مصوبه این وام ظرف امروز و فردا به بانک مسکن ابلاغ می‌شود و به نظر می‌رسد بانک مسکن نیز دستورالعمل و شیوه‌نامه آن را تا پایان هفته آینده در اختیار ما بگذارد که ما نیز بلافاصله این دستورالعمل را بررسی و ابلاغ خواهیم کرد.
وی انتظار یک‌ساله پس از سپرده‌گذاری 40 میلیون تومانی برای وام 80 میلیونی را برای متقاضیان واجد شرایط ناگزیر دانست و افزود: البته در صورت انتظار 6 ماهه نیز معادل مبلغ سپرده یعنی 40 میلیون تومان وام داده خواهد شد. بر این اساس با وجود آغاز اجرای این مصوبه و سپرده‌گذاری‌های مردم از امسال، اعطای وام 80 میلیونی از سال آینده آغاز می‌شود و در صورتی که کسی مایل به فروش امتیاز وام خود به متقاضی دیگری باشد، متقاضی خرید امتیاز وام هم باید خانه اولی و متأهل باشد.
وام 60 میلیونی بانک‌های تجاری شامل همه متقاضیان می‌شود
میرمحمد صادقی همچنین از مصوبه دوم شورای پول و اعتبار درخصوص وام 60 میلیونی مسکن به عاملیت تمامی بانک‌های تجاری اعم از دولتی و خصوصی خبر داد و گفت: همان طور که می‌دانید از سال 90 اعطای تسهیلات خرید و ساخت مسکن به‌جز بانک مسکن برای تمامی بانک‌های کشور ممنوع بوده است اما بنا بر مصوبه جدید بانک‌های تجاری به‌جز بانک‌های تخصصی می‌توانند تا سقف 60 میلیون تومان اقدام به اعطای وام خرید و ساخت مسکن کنند.
به گفته وی، بر اساس مصوبه دوم، همه متقاضیان می‌توانند بدون سپرده‌گذاری اقدام به دریافت وام از بانک‌های تجاری برای خرید و ساخت مسکن کنند که سقف این وام در شهر تهران به ازای هر واحد 60 میلیون تومان، در شهرهای با جمعیت 200 هزار نفر به بالا 50 میلیون تومان و در در سایر مناطق شهری 40 میلیون تومان خواهد بود.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی افزود: نرخ سود این وام‌ها در قالب عقود مبادله‌ای محاسبه می‌شود که بر این اساس برای خرید 21 درصد،‌ برای مشارکت در ساخت حداکثر 24 درصد و برای فروش اقساطی همان 21 درصد خواهد بود.
وی از ابلاغ مصوبه دوم به بانک‌های تجاری تا روز یکشنبه خبر داد و افزود: مدت بازپرداخت و میزان اقسط این وام‌ها به تفاهم هر متقاضی با بانک عامل بستگی دارد.
وام بافت‌های فرسوده
میرمحمد صادقی درخصوص وام بافت‌های فرسوده نیز گفت: این وام‌ها نیز در سه سقف 50، 40 و 30 میلیون تومانی و با معرفی متقاضیان از سوی نهادهای عمومی همچون شهرداری‌ها و بنیاد مسکن اعطا می‌شود.
وی در پایان گفت: با بررسی‌های انجام‌شده ما اطمینان داریم که اجرای مصوبات اخیر در بخش مسکن تورم‌زا نخواهد بود و فقط به رونق بازار مسکن خواهد انجامید.

دیدگاهتان را بنویسید

*